Jakie role gramy

Terapeutyczno – rozwojowy kurs dla kobiet.

Silna osobowość, finansowa niezależność, życiowy dynamizm, niesamowita zaradność, magnetyczna seksualność, wypielęgnowana uroda, zrealizowane ambicje zawodowe, wzorowo prowadzony dom, egzotyczne wakacje, modne pasje. To wszystko ma się zmieścić w kobiecie. W jednej kobiecie, której przyszło żyć w dzisiejszych czasach. Zauważmy, że ma być w tym wszystkim dość standardowa, jak żona sąsiada, jak wielofunkcyjny robot. Tego od kobiety oczekują mężczyźni i reszta świata. A ona zazwyczaj ulega tej presji a na pewno z poświęceniem się stara nie rozczarować otoczenia.

Tymczasem na dnie duszy kobiety drzemie kobiecość. Zapomniana, niedzisiejsza, ale za to delikatna, uczuciowa, unikalna, czarodziejska. Każda kobieta jest postacią z bajki – Kopciuszkiem, Księżniczką, Królewną. To ponadczasowe wzorce kobiecości, do których można sięgnąć, kiedy czujemy się zagubione, zestresowane, niewysłuchane, niezrozumiane i bardzo bardzo zmęczone. Kiedy już zapomniałyśmy, że najcenniejszym darem kobiety jest czułość i umiejętność dzielenia się nią z innymi.

kopciuszek

Podczas kursu „Role które gramy” znajdziemy się na scenie, by przymierzyć „bajkowe kostiumy”. Przypomnimy sobie, jak smakuje niepowtarzalna kobiecość każdej z nas. Postaramy się odnaleźć siebie. Kobiece archetypy, które znamy z baśni, posłużą nam jako drogowskazy do własnej duszy. Kim jesteś?

Kopciuszkiem?
jasna strona: pracowitość, empatia, życzliwość, skromność, wewnętrzne światło.
ciemna strona: nieuszanowanie siebie, stawianie na pierwszym miejscu potrzeb innych, problem z tożsamością, usłużność, brak życiowego celu.

Księżniczką?
jasna strona: świadomość, czego chce się od życia, dobre maniery, dbałość o image, intelekt, prestiżowe otoczenie.
ciemna strona: kapryśność, lenistwo, manipulacja innymi, słabość psychiczna, egocentryzm.

Królewną?
jasna strona: życiowa mądrość, silne poczucie własnego ja, panowanie nad emocjami, ugruntowane poczucie własnej wartości, wysoki status materialny.
ciemna strona: wyniosłość, izolacja od ludzi, wyrachowanie, chłód emocjonalny, nieliczenie się z innymi.

A może jesteś po trochu każdą z nich?

Zagadnienia, które zostaną poruszone podczas kursu:

  • Jaką rolę grasz?
  • Na czym bazuje Twój życiowy scenariusz?
  • W jaki sposób Twoja rola wpływa na relacje z bliskimi?
  • Związki z mężczyznami – Twoje lustrzane odbicie.
  • Przyczyny błędów, jakie popełniasz w związkach.
  • Czym się różni psychika kobiety od psychiki mężczyzny?
  • Komunikacja werbalna i niewerbalna.
  • Jak stworzyć szczęśliwą relację z mężczyzną?
  • Tajemnice ciała – jak je rozszyfrować? (diagnostyka zachowań, język ciała)
  • Sekrety pięknego ciała – jak o siebie dbać?

Miejsce:

KRAKÓW
Ogród Harmonii
ul. Przybyszewskiego 13
tel.: 12 265 10 04 (godz. 15:00 – 20:00)
Termin:

SZCZYRK
Zgłoszenia na kurs wyjazdowy do Szczyrku oraz informacje szczegółowe:
Centrum Medycyny i Psychoterapii SZAMAN
tel.: 32 257 08 39
Termin:

Wersja druga

JAKIE ROLE GRAMY?

„Cały świat to scena,
a ludzie na nim to tylko aktorzy.
Każdy z nich wchodzi na scenę i znika,
a kiedy na niej jest, gra różne role.”
William Shakespeare

Wymagania współczesnego świata wobec „słabej płci” są ogromne i bezlitosne. Żąda się od kobiet na równi z mężczyznami: niezależności ekonomicznej, pracowitości, szybkości, profesjonalizmu, małomówności, błyskotliwości, umiejętności stawiania granic, osiągania celów. Przy tym wszystkim oczekuje się, że pozostanie kobieca: delikatna, ciepła, czuła, zmysłowa, piękna i po godzinach pracy wypełni funkcje matki, żony i kochanki. Ze względu na mnogość i złożoność ról, jakie kobiety odgrywają w swoim życiu warsztat jest adresowany właśnie do nich.

Perfekcyjne, równoczesne kreowanie postaci, które często są sobie przeciwstawne, bo należne do dwóch światów – męskiego i żeńskiego, ma niestety swoje negatywne strony. Branie na barki wszelkich zobowiązań po latach przynosi wypalenie, chroniczne zmęczenie, postępujący maskulinizm, a przede wszystkim utratę kontaktu ze swoją duszą. W konsekwencji działająca intuicyjnie kobieta przestaje słyszeć wewnętrzny głos lub nie potrafi go zrozumieć. Dlatego podstawowym celem warsztatu jest odnowa więzi z intuicją, zrozumienie języka, którym do nas mówi poprzez odgrywane w życiu role.

Warsztat złożony jest z trzech modułów, podczas których zostaną wykorzystane techniki psychodramy
(spontaniczne wchodzenie w rolę oraz według ustalonego scenariusza), art-terapii (terapia poprzez rysowanie) oraz choreoterapii (terapia poprzez improwizowany taniec).

MODUŁ I – POSTACI BAJKOWE
MODUŁ II – ROLE KOBIECE
MODUŁ III – ROLE SPOŁECZNE, ZAWODOWE

Trudność w pracy z intuicją związana jest z nieustannym, rozumowym analizowaniem otaczającego świata. Odgrywanie fikcyjnych postaci – kopciuszków, księżniczek, dziewczynek z zapałkami – uwalnia od rozsądku i logiki, umożliwiając powrót do dziecięcego odbierania rzeczywistości – w sposób emocjonalny, niewinny, pozbawiony stereotypowego myślenia oraz nabytych uprzedzeń. W trakcie kreacji wybranego bohatera podświadomość uruchamia mentalny ekran pokazując prawdę o wewnętrznych problemach, bezboleśnie przeprowadza przez nie w baśniowych przygodach, a także podsuwa rozwiązania.

Moduł II poświęcony jest funkcjom, które kobieta pełni względem swoich bliskich (matki, córki, partnerki, przyjaciółki), a moduł III tym, które pełni w społeczeństwie, przede wszystkim w życiu zawodowym. Podczas odgrywanych scenek będzie można sprawdzić, w jaki sposób jej wewnętrzny świat jest odzwierciedlany przez zewnętrzny – jak odbierają ją ludzie (współpracownicy, szef, podwładni, mąż, dzieci), jak traktują, co naprawdę o niej sądzą. Poprzez rozszyfrowanie języka intuicji zakodowanego w otaczających przedmiotach (ubraniach, samochodzie, wizytówce) oraz stylu działania, można uzyskać informację o życiowej roli, którą się aktualnie odtwarza. K o b i e t y, które pragną nawiązać kontakt z
wewnętrznym światem, usprawnić komunikację z intuicją, rozwinąć umiejętność jasnowidzenia i jasnoczucia, interpretowania otrzymywanych tymi drogami przekazów.

Serdecznie zapraszam,
Natalia Slipińska-Sowicka